נוטלים מעל 8 תרופות ביום? כדאי שגריאטר יעשה לכם סדר

ד"ר רון בן יצחק גריאטר ופסיכו גריאטר

בשבוע שעבר הגיע אליי מטופל מבוגר הנוטל כמות שיא של 22 תרופות שונות... האם כמות כזו של תרופות ותוספים (ויטמינים, תוספי מזון) הכרחית? מה ההשפעה על הבריאות, התפקוד ואיכות החיים של המטופלים המבוגרים כאשר הם נחשפים לכמות זו של תרופות? איך מגיע מטופל למצב שבו הוא אמור ליטול 22 תרופות שונות? האם מוצדק לצפות ממנו ל"הסתדר" עם כמות כה רבה, הדורשת תיאום הקשור לארוחות ותזמון במהלך היממה?...

מאמר: נוטלים מעל 8 תרופות ביום?

תרופות לאוכלוסייה הבוגרת (משככי כאב, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות שינה, משלשלים ותוספי מזון ויטמינים, נוגדי חימצון, “בוני” מפרקים, משאפים, טיפות עיניים ועוד) הפכו לחלק מהתפריט היומי של אוכלוסיית הקשישים, שאיש אינו מפקפק בנחיצותם. האם רופא המשפחה מודע לכל התרופות והתוספים שמטופליו נוטלים? איזה רופא מומחה אחראי לבחון את נחיצותם של התרופות השונות, ואת האינטראקציה ביניהן ?

ריבוי תרופות POLYPHARMACY) מוגדר כנטילה של מעל 6 תרופות בו זמנית או נטילה שאינה הולמת את ההתוויה או ההוריה הרפואית.
אצל רוב המטופלים המבוגרים יש תהליך הדרגתי של הוספת תרופות העשוי להפוך ולהתפתח למצב של שימוש יתר בתרופות (overmedication).

מבוגרים רבים נוטלים תרופות מסוגים שונים מזה שנים, לעתים רבות מכוחו של הרגל ולאו דווקא בשל צורך רפואי שנמשך עד היום.
לדוגמא כאשר היה המטופל בן כארבעים לקה בהתקף לב וקיבל תרופות שונות לאיזון מחלת הלב, לאחר מספר שנים עבר גם ניתוח מעקפים, ולאחר הניתוח קיבל תרופות לבביות נוספות. עם הזמן תפקוד הלב התייצב, כיום אינו סובל מדפיקות לב, גודש או מים בריאות, סימני אי ספיקת לב או כאב בחזה; כלומר מחלת הלב כיום אינה פעילה. לכאורה , אין סיבה להמשיך ולקחת את התרופות.
אולם המטופל המבוגר, אשר לא קיבל הנחייה להפסיק את התרופות ממשיך לקחת אותן כבר למעלה מ 22 שנים…
דוגמא נוספת היא תופעה המתרחשת אצל המטופל המבוגר המתייעץ עם מספר רופאים מומחים. כל מומחה רושם תרופה הרלוונטית לתחומו, מעביר המרשם לרופא המשפחה אשר בד”כ “מכבד” את ההמלצה של המומחה, ומוסיף את התרופה לצבר התרופות הקיים. רופא המשפחה רושם אף הוא מעת לעת תרופות נוספות. כך עם השנים מגיעים למצב בו המטופל המבוגר לוקח עשרות רופות, אשר חלקן אינו נחוץ כלל.

מהם הסיכונים בלקיחת יתר של תרופות אצל מבוגרים?

נפילות הסטטיסטיקה המקצועית מראה כי כ 03% מהמבוגרים מעל גיל 56 יפלו לפחות אחת שנה. סיבוך “פיזיולוגי” הקיים בגילאים אלו והקשור בשבירות כלי דם קטנים (נימי דם) עשוי לגרום לדמם תת עורי ובמקרים קשים יותר לגרום לדימום תוך מוחי.
כל נפילה משמעותית של מבוגר מחייבת דימות.
ריבוי תרופות מקבוצות של נוגדי דיכאון וחרדה, תרופות שינה והרגעה ותרופות פסיכיאטריות הנמנות עם קבוצת ה נוירולפטיקה (נוגדות פסיכוזה) עשוי אף הוא לגרום לנפילות.

מטופל מבוגר הינו בעל רזרבות גופניות ומנטאליות נמוכות, אשר בשילוב עם תהליך מחלתי נפוץ , כגון אוסטיאופורוזיס חושפים את המטופל לסיכון גבוה לשברים בעצמות .כ 03% מהמטופלים שנפלו שברו ואושפזו לצורך ניתוח לא ישרדו את השנה הראשונה שלאחר הנפילה (מחקר שנערך בצפון אמריקה מצא כי נפילות הן הסיבה החמישית לתמותה בקרב מבוגרים).

מטופל המבוגר שעבר אירוע טראומתי של נפילה מתקשה לתפקד ולעתים קרובות מגיע לאשפוז וניתוח, אשר חושף אותו לסיבוכים כזיהומים, פצעי לחץ וחוסר איזון מחלות הרקע. כ 02% מהנופלים יסבלו מנזק הגורם לליקוי מוטורי קשה, העשוי להגביל תפקוד.

השפעה על תהליכי החשיבה הפרעה בשווי משקל, חוסר יציבות וליקוי מוטורי. חלק מהתרופות  גורמות לתופעות לוואי המתבטאות בסימפטומים פסיכולוגיים כגון הפרעות התנהגות וביטוי שונה למצבי דיכאון וחרדה.

בעיות נוספות הקשורות בלקיחת תרופות מרובות על ידי קשישים כפי שעלו במחקרים שנערכו בשנים האחרונות:

אינטראקציה בין תרופות תופעות לוואי או לחלופין שינוי ברמת ההשפעה של מספר תרופות הנלקחות במקביל. מדובר בעיקר בתרופות אשר נלקחות בבליעה ועוברות תהליך של עיכול. במקרים מסוימים ניתן להחליף חלק מתרופות אלה בתרופות הנלקחות מתחת ללשון או באמצעות מדבקה וכך להקטין אינטראקציה בעייתית בין תרופות.

תת שימוש בתרופות נחוצות קיים במקביל לשימוש היתר בתרופות, ונובע מאי רישומן מלכתחילה ע”י הרופא המטפל, או חוסר היענות של המטופל.

רישום בלתי נאות ( inappropriate) של תרופות. בעייתי במיוחד בנטילת תרופות הפועלות על המערכת הקרדיווסקולרית ועל מערכת העצבים המרכזית. נמצא שרישום לא נאות שכיח יותר בקרב המטופלים בתרופות אלו. לנוכח עלותן הכספית הגבוהה, נוטה המבטח)קופ”ח( לעסוק בייבוא מקביל של תרופות על מנת להוזילן. לפיכך לתכשיר הגנרי בשם המדעי קיימים תכשירים בשמות מסחריים רבים ושונים. ריבוי השמות עשוי לבלבל את האוכלוסיה החולה. כך יימצא אותו תכשיר )גנרי( בחפיסות שונות של תרופות בשמות שונים בקופסאת התרופות של מטופל מבוגר.

כשל תקשורת בין הרופא למטופל. בעיה נפוצה של חוסר תאימות בין הוראות הרופא לבין השימוש בפועל בתרופות ע”י המטופל.

כשל תקשורתי בתוך מערכת הבריאות. הבעיה בולטת בקרב חולים כרוניים הסובלים ממספר מחלות ועלולים להתאשפז בתדירות גבוהה.

רישום התרופות לחולים אלה מתבצע לא רק ביוזמת הרופא בקהילה אלא גם ע”י רופאים שונים המטפלים בו באשפוז. עירוב גורמים רבים מקשה על התקשורת והתיאום בין המטפלים השונים, בעיה הפוגמת באיכות הטיפול התרופתי.

בעיות בטיפול התרופתי – DRP ( Drug Related Problem ) מחקרים רבים הראו ששכיחות הסיבוכים הרפואיים עולה ככל שעולה סך התרופות הנרשמות למטופל, כמו למשל מספר התרופות הלא מתאימות להתוויה, מינונים לא מתאימים , תופעות לוואי וואינטראקציות בין -תרופתיות פוטנציאליות.

מכאן שקיים מגוון של גורמים העלולים להשפיע לרעה על מצבו הגופני והנפשי של המטופל המבוגר בכל הקשור לנטילת תרופות. המטופל המבוגר נוטל תרופות מסוגים שונים לעיתים ללא צורך, דבר הפוגע בבריאותו ובאיכות החיים שלו ושל סביבתו הקרובה.

כדי לאבחן ולטפל במצבים אלה יש לבצע תחילה הערכה פסיכו גריאטרית, במסגרתה יבחנו באופן מסודר כל התרופות אותן נוטל המטופל המבוגר, ההלימה בין התרופה למחלות או הסימפטומים מהם הוא סובל והאינטראקציה בין התרופות.

בהערכה יושם דגש על תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית )הפרעה בזיכרון ותהליכי חשיבה, דיכאון, חרדה, נפילות(, ואבחון מצב מנטאלי וקוגניטיבי.

לאחר הערכה זו ניתן יהיה לקבוע מהם התרופות והמינון המדויק הרצוי בהתאם למצב הפיזיולוגי בו נמצא כיום המטופל. צמצום כמות התרופות הכוללת שנוטל המטופל צפוי להביא לשיפור משמעותי במצבו הפיזי והנפשי של המטופל שיפור איכות חייו ולהקל על הסביבה התומכת בו.

ד”ר רון בן יצחק גריאטר ופסיכו גריאטר, מנהל רפואי “בשיבה בריאה” קליניקה רב תחומית לגיל המבוגר
www.healthyaging.co.il

מאמרים נוספים

אולי גם יעניין אותך

מאמר: והדרת פני זקן

"והדרת פני זקן" כציווי

תוחלת החיים, בעולם כולו ככלל ובישראל כפרט, עלתה בעשורים האחרונים בצורה דרמטית והגיעה >

מאמר: אורח חיים בריא והחיים הטובים

אורח חיים בריא והחיים הטובים

היום זה כבר ברור, שבכדי לשמור על הגוף ולהאריך ימים, חשוב לשמור על תזונה נכונה. תזונה נכונה ותפריט >

מאמר: העתיד של הדיור המוגן כבר כאן

העתיד של הדיור המוגן כבר כאן

"מי היה מאמין שאגיע לגיל שמונים", אמר לי פעם סבי, שנפטר לפני בגיל 95 ממחלה ממארת. "רק בבית, חיימל" >

התבגרות מוקדמת בילדות

התבגרות מוקדמת בילדות

התבגרות מוקדמת מוגדרת כהופעת סמני התבגרות מגיל המוקדם מהתקין לאוכלוסייה בריאה. התבגרות מוקדמת >

מניעת נפילות בגיל הזהב

מניעת נפילות בגיל הזהב

עם השנים שעוברות, הגוף שלנו הופך לחלש ופגיע יותר משהיה בעבר, דבר המוביל לעלייה בשיעור הפציעות והנפילות >

הקשר בין סכרת למחלות לב

הקשר בין סכרת למחלת לב

סכרת-מחלה המוכרת עוד מימי קדם. אחד מכל 11 איש בעולם חולה בסוכרת.

ציוד סיעודי למבוגרים וקשישים - המדריך השלם

עם השנים, כשאנחנו או הקרובים אלינו מתבגרים, ישנם שינויים גופניים המתרחשים הדורשים את תשומת הלב שלנו ואף טיפול >

כל מה שצריך לדעת על מחלות לב מעל גיל 65

תוחלת החיים ברחבי העולם רק הולכת ועולה והלב שלנו, זה שפועם ופועם ללא הפסקה מיום היוולדנו עד יום מותנו, הולך ומתעייף >

השאירו פרטים ונציג נטלי יחזור אליכם בהקדם

פניות אלה אינן למקרים דחופים/לבקשת סיוע רפואי

שירות לקוחות: 1-800-555-222 / cs@natali.co.il

מוקד חירום: 1-700-50-50-66

אגף מכירות: 1-700-50-1212

פניות ציבור: פקס: 03-6959008 / pniot-natali@natali.co.il

שירותי בריאות התלמיד: 1-700-504-121
טלפון: 03-6076134 פקס: 03-5348475

השאירו פרטים ונציג נטלי יחזור אליכם בהקדם

או חייגו 1-700-50-12-12

הצטרפות לשירותי נטלי

פניות אלה אינן למקרים דחופים/לבקשת סיוע רפואי

Logo Natali Health Care Services

Healthcare Solutions

Please fill out the following contact form

Company headquarters:

השאירו פרטים ונציג נטלי
יחזור אליכם בהקדם

פניות אלה אינן למקרים דחופים/לבקשת סיוע רפואי

מבצעים מובילים ושירותים חדשים

נטלי דואגת לבטחון הרפואי שלכם בכל שלבי החיים

דילוג לתוכן